כתב עת חדש

רן בראון

כתב עת חדש

 

התרגשות גדולה אוחזת בי שעה שאני כותב שורות אלו. כתב העת מעקף נוסד מתוך הוואקום שקיים כיום בכתיבה האמנותית בתחום אמנויות הבמה. הוא נוצר מתוך הפער העצום שקיים בין מידת העשייה לבין מידת השיח המתקיים לצידה. הגיליון הראשון של מעקף הוא פרי המאמצים הרבים של השנתיים האחרונות, והוא מבקש לסמן דרך חדשה, תרבות של שיח אמנותי. מעקף עתיד לצאת אחת לחודשיים ולעסוק בנושא מרכזי אחד בכל גיליון.

אני מאושר להציג בפניכם, הקוראות והקוראים, את הגיליון הראשון של כתב העת מעקף, הרואה אור בחסותו של בית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. זוהי גם הזדמנות לחברי המערכת המייסדים, גיא גוטמן, ירון דויד, ענבל יעקובי, הלל קוגן וליאור אביצור, כמו גם לאמנים שניאותו לשתף פעולה עוד בטרם יציאת הגיליון הראשון לאור.

הוצאתו של כתב העת מבקשת להתרחק ממאבק ההישרדות של היוצרים העצמאיים והקבוצות השונות הפועלות בישראל, ולאפשר מרחב של שיח אמנותי העוסק בסוגיות מהותיות לאמנים וליצירתם. כולי תקווה שמעקף ישמש כצומת חי לאמנים הפועלים בישראל במחול, במיצג, בתיאטרון חזותי ובתפרים שבין סוגי מדיום שונים, כפלטפורמה לדיון אסתטי וביקורתי, וכן שתתגבש סביבו קהילה של יוצרים וקהל.

מסיבה זו נמצא במוקד הגליון הראשון של מעקף נושא יחסי האמן והקהל, במגוון היבטים ומשמעויות. תמר רבן בוחנת את יחסי הקהל והפרפורמר דרך מסעה האישי באומנות המיצג. גיא גוטמן בוחן את יחסי האמן והקהל באמצעות היסטוריה קצרה של מקומות הישיבה; במאמר אחר הוא מציג את יחסו של ברכט אל הקהל (המעשן). ירון דויד משוחח עם מאיר טאטי, אמן מיצג ווידאו עכשווי, על המפגש עם הקהל ברחוב ובגלריה. מיכל היימן מציגה תיעוד בלעדי של מיצגים עם אביבה אורי וזיגמונד פרויד. הזבובים, רן בראון וענבל יעקובי, מצותתים לדיון שמנהלים אשר לב, מיה ויינברג ואריאל אפרים-אשבל. במוקד הדיון יחסם של יוצרים צעירים אלה אל הקהל ומקומו ביצירתם. הלל קוגן מעלה שאלות לגבי משמעותן של מחיאות הכפיים ברחבי העולם. מבט אישי על השתתפות ביצירותיהם של אמנים אחרים מביאים היוצרים ליאור אביצור וארקדי זיידס; אביצור עוסקת במבט המכונן זהות בעקבות השתתפות בעבודתו של נמרוד פריד, ואילו זיידס מעלה שאלות חברתיות בעקבות השתתפות בעבודתה של חנה הורציג.

עוד בגליון זה, כבכל גליון, מדור פרקטיקה ובו מעקף מציע מידע עדכני לגבי בתי ספר, פסטיבלים, רזידנסיס, תחרויות וקריאות לשיתופי פעולה, מתוך מטרה לעודד יצירה ולסייע לאמנים מקומיים. בכל גיליון יתווספו המלצות מפי אמנים ישראלים על מסגרות שונות בארץ ובעולם.

תמונת השער: מאיה וינברג ב"מאומנת" (צילום: גדי דגון).